Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 05.01.2017 року вступили в силу зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», якими значно розширено коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Метою цих змін є розширення доступу до державної безоплатної вторинної правової допомоги найбільш соціально вразливим категоріям населення, у першу чергу – малозабезпеченим, інвалідам, вимушеним переселенцям зі сходу країни, учасникам АТО та їх сім’ям, іншим категоріям громадян.
Насамперед, суттєво змінилися підходи до визначення рівня малозабезпеченості, що є критерієм для отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, особа має право на призначення їй адвоката за рахунок держави:
̶ якщо її дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів (на сьогоднішній день це 3200 грн.);
̶ при цьому враховуватиметься середньомісячний дохід конкретної особи, яка звертається за допомогою, а не середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було дотепер.
Таким чином внесені зміни враховують об’єктивну потребу у забезпеченні доступу до безоплатної правової допомоги особам, які мають дохід, що дорівнює прожитковому мінімуму або навіть більше нього, але за даної економічної ситуації у країні є недостатнім для самостійної оплати громадянами правових послуг. Також важливо, що прийняті зміни зроблять особу незалежною від доходів інших членів сім’ї при зверненні за безоплатною правовою допомогою. Насамперед це дасть можливість звертатися за такою допомогою тим особам, законні інтереси та права яких порушуються саме в сім’ї.
Відтепер адвокат за рахунок держави надаватиметься ветеранам війни, у тому числі учасникам бойових дій та іншим особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не лише з питань їх соціального захисту, як це було до прийняття зазначених змін, а з будь-яких інших питань. Також це тепер доступно для осіб, які претендують на отримання статусу учасника бойових дій.
Крім того, безоплатна вторинна правова допомога передбачена для внутрішньо переміщених осіб та осіб, які до сьогодні лише претендували на отримання такого статусу.
Категорії осіб, які мають право на адвоката за рахунок держави, з урахування змін:
ü малозабезпечені особи, у яких середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму;
ü інваліди, у яких пенсія або допомога нижче двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;
ü ветерани війни, у тому числі учасники бойових дій (АТО) з відповідним статусом та особи, які претендують на отримання даного статусу, сім’ї загиблих – з будь-яких питань;
ü особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
ü жінки зі статусом «Матір-героїня» або ті, які народили і виховали 5 і більше дітей до 6-річного віку;
ü діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які потрапили в складні життєві обставини;
ü внутрішньо переміщені особи та ті, хто претендує на отримання даного статусу;
ü реабілітовані особи, жертви нацистських репресій;
та інші категорії осіб, згідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
Адреси центрів у Кривому Розі
Другий центр:
пр. Героїв-підпільників, 1А
(колишній пр. Дзержинського)
74-04-42, (097)139-88-57
Графік роботи: пн. – пт. 8.00 - 17.00
Перший центр:
вул. Качалова, 2 (пл. О. Поля)
05 54-04, (098) 040-83-70
Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати за номером всеукраїнської цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції чи Координаційного центру з надання правової допомоги